Odyssea

Smyslem ochotnického divadla je bavit sebe i diváka, ale také vzdělávat sebe i diváka, proto jsme se v roce 2019 pokusili o něco nového a neobvyklého. Rozhodli jsme se pro vážné téma a zpracovali jsme drama na základě Homérova eposu - ODYSSEA o strastiplné cestě ithackého krále z trojské války domů. Bohužel nám do sezóny zasáhla doba covidová, proto jsme náročné představení odehráli jen 4x. 

Slova režiséra Zdeňka Klose po premiéře dramatu ODYSSEA:
„Novým poznatkem pro nás byly jiné reakce diváků, na rozdíl od komedií, při nichž jsme byli zvyklí na výbuchy smíchu a potlesk na otevřené scéně. Diváci byli po celou dobu představení soustředění. Nikdo nemluvil, nerušil, byli koncentrováni, zabráni do děje. Jak nám kdosi z diváků řekl: „Vtáhli jste nás do časoprostoru a my jsme vám to věřili“. Potlesk se proto logicky ozval až na závěr každého ze tří bloků. Diváci byli plní emocí, dojmů a možná otázek, které byly inscenací nastoleny. Nikoliv tedy rozesmátí či dokonce rozverní, ale zádumčiví a přemýšliví. Každý se tak mohl zamyslet nad svou životní cestou. Nad překážkami, které je nutno překonat, než dojde k cíli. A jsme-li v cíli, zda nezačíná cesta nová a třeba ještě těžší? I když jsme na našich cestách „hnáni bohy a sudbou“, jak se praví v inscenaci, nesmíme zapomínat, že jsme to právě my, každý z nás, kdo ovlivňujeme svůj osud. A to je hlavním poselstvím nově nastudovaného díla ODYSSEA.“

Základní informace

Žánr - drama
Autor - Homér
Dramatická úprava - Zdeněk Pospíšil, Jarmila Veselá, pro Bodlák upravil Zdeněk Klos

Děj

Král Odysseus se po dobytí Tróje touží vrátit domů. Netuší ale, jakou plavbu mu osud připraví…  Deset let bloudí po mořích a zažívá neuvěřitelná dobrodružství.  Je poután mocí nymfy Kalypsó, na moři těžce zkoušen Poseidonem, bojuje s Kyklopem Polyfémem, pobývá u vědmy Kirké, sestupuje do podsvětí, proplouvá kolem mořských oblud Skyllé a Charybdys.

O tom všem Odysseus vypráví Faiákům, příslušníkům mírumilovného kmene, kteří ho zachránili po jeho ztroskotání a kteří ho nakonec dopraví na jeho rodný ostrov Ithaku. Zde se hrdina setkává se svým synem Télemachem, s nímž se pouští do zápasu s nevítanými ženichy, léta pobývajícími v královském paláci a usilujícími o jeho věrnou ženu Pénelopé.

V dramatickém zpracování Zdeňka Pospíšila a Jarmily Veselé (Křižanové) z roku 1978, které pro spolek BODLÁK s laskavým souhlasem autorky upravil Zdeněk Klos, je hlavním hybatelem děje chór. Promluvy chóru jsou rytmizované, líčí divákům situace, kterými hlavní hrdina prochází nebo představuje publiku jednotlivé postavy. Chór také vstupuje do samotného děje jako konkrétní skupina, například plavci, nymfy, dívky, služky a ostatní.

Neobvyklým dramatickým záměrem je rozdvojení hlavní postavy na tělo a duši. Odysseova duše polidšťuje hlavního hrdinu tím, že vyjadřuje emoce, které bychom u něho nečekali. Prostřednictvím duše poznáváme myšlenky, touhy, city i strach, které Odysseus prožíval při cestě domů.

Obsazení

Odysseus - Daniel Dorotík
Jeho duše - Stanislav Horut
Pénelopé - Jarmila Horutová / Eva Grulichová
Télemachos - Stanislav Horut
Zeus - Ladislav Kavan
Pallas Athéné - Marie Šimíčková
Hermés - Václav Brodík
Poseidon - Václav Drlík
Kalypsó - Monika Brodíková
Alkinoos, vládce Faiáků - Tomáš Papák
Árété, jeho žena - Jana Prašivková
Nausikaa, jejich dcera - Radka Brodíková
Euryalos, Faiák - Michal Prašivka
Láodamás, Faiák - Václav Brodík
Další Faiáci - Marek Vašenda, Vojtěch Knop
Démodokos, slepec - Zdeněk Klos
Kyklop Polyfémos - Vojtěch Knop
Kirké, vědma - Barbora Knápková
Eurylochos, plavec - Václav Brodík
Další plavci - Michal Prašivka, Marek Vašenda, Tomáš Papák
Teirésiás, věštec - Ladislav Kavan, Zdeněk Klos
Matka Odysseova - Marie Šimíčková
Skyllé - Jarmila Horutová / Terezie Hoppová, Monika Brodíková, Jana Prašivková, Radka Brodíková, Barbora Novobilská
Charybdys - Vojtěch Knop
Elatos, ženich - Václav Brodík
Antinoos, ženich - Vojtěch Knop
Eurymachos, ženich - Michal Prašivka
Amfinomos, ženich - Tomáš Papák
Eurykleia, chůva - Marie Šimíčková
Eurynomé, služka - Barbora Novobilská
Malanthó, služka - Barbora Knápková
Eumaios, pastýř - Ladislav Kavan
Íros, tulák - Václav Drlík
Nymfy, dívky, služky - Jarmila Horutová / Terezie Hoppová, Monika Brodíková, Jana Prašivková, Radka Brodíková, Barbora Novobilská, Barbora Knápková

Režie a scéna - Zdeněk Klos
Hudba - Bohumil Volek na motivy hudby Oldřicha Veselého
Kostýmy - Šárka Šimíčková
Světla - Radek Novobilský, Radomír Kavan
Rekvizity - Dana Klosová
Kulisy - Ivan Košťál, Josef David
Nápověda - Marie Drlíková, Dana Klosová

Fotogalerie

Fotky ze zkoušky

Generálka 2.5.2019

Premiéra 4.5.2019

Fotky postav 31.1.2020

Představení v NJ 31.1.2020

Termíny představení

Odehraná představení

Ukázka z představení