Ochotnické divadlo má v Bernarticích nad Odrou dlouholetou tradici. Během své existence se dočkalo mnoha změn. Tou poslední zásadní změnou v roce 2009 bylo založení občanského sdružení BODLÁK Bernacké Ochotnické Divadlo, které navazuje na tradice ochotnického divadla a zároveň poskytuje divadlu vlastní uměleckou a právní identitu. Od roku 2014 má divadlo právní formu - zapsaný spolek.
A jak vznikl náš název?
Ze začátečních písmen Bernacké Ochotnické Divadlo tj. Lidé A Kultura. Čárka nad písmenem Á pak představuje nezbytný „divadelní osten“, tedy schopnost vypíchnout slabé ale i silné stránky lidských charakterů, o nichž hrajeme.
Na podzim roku 2017 byl při našem spolku založen dětský divadelní soubor BODLÁČEK. Také ten navazuje na dřívější divadelní práci s dětmi z místní základní školy. Herecký a pěvecký talent našich nejmenších členů je tím nejlepším základem pro pokračování ochotnického divadla v naší obci.
V současné době má spolek celkem 50 členů z řad dospělých a 12 dětí ze základní školy. Předsedou spolku je Zdeněk Klos.
Naším cílem je aktivně podporovat rozvoj kultury v obci a regionu, a to pořádáním amatérských divadelních představení a jiných kulturně společenských akcí pro širokou veřejnost.
Divadelní spolek BODLÁK slaví v roce 2024 patnáct let let své existence. Za tuto dobu odehrál téměř sto divadelních představení. Doposud se jednalo vždy o komedie, zpěvohry či velmi úspěšný muzikál Malované na skle, s kterým jsme vyhráli krajskou divadelní přehlídku. S Bodláček jsme odehráli přes 30 představení a největším úspěchem bylo vyprodané Beskydské divadlo v Novém Jičíně při pohádce Co takhle svatba,princi?.
Historie ochotnického divadla v naší obci
Novodobou, porevoluční historii bernackých ochotníků zná snad každý občan Bernartic, ale málokdo ví, že počátky bernartické nebo-li, jak jsme zvyklí říkat, „bernacké“ divadelní scény, sahají až do konce 19. století. Ano, ochotníci v obci Bernartice nad Odrou mají tradici téměř 140 let!
První divadelní hry se hrávaly již od roku 1885 pod režijním vedením Albína Kunetky v domě číslo 105 (Kunetka byl pradědeček dnešního režiséra Zdeňka Klose). Další představení se hrávala v hospodě U Handrychů (U Hanky) číslo 97, kde bylo vždy postaveno provizorní jeviště. Z této doby se dochovala plátěná divadelní opona, která byla později restaurována a je používána dodnes (obrázek níže). V hospodě U Handrychů se hrálo až do roku 1933, kdy byl přistavěn taneční sál s jevištěm, jehož vybavení však nebylo příliš valné.
Po první světové válce navázaly na předválečnou ochotnickou činnost spolky Sokol, Orel a další. Mezi jednotlivými spolky vznikala soutěživost a rivalita. Takto divadlo fungovalo do roku 1938. V tomto roce byly všechny české spolky a divadlo zakázány Němci. Obnovení ochotnické činnosti nastává po osvobození roku 1945 a v roce 1948 byla založena Osvětová beseda a při ní ochotnický divadelní soubor Lidová scéna.
Soubor Lidová scéna sdružil všechny ochotníky z různých spolků a od této doby se hrálo divadlo v obci pod tímto názvem až do prosince roku 2009. Ochotníci se pustili s velkou vervou do práce. Pod vedením významné osobnosti v poválečné době, Karla Klose, sehrál soubor do roku 1965 osmnáct divadelních her.
Velkým mezníkem v ochotnickém divadle je zahájení okresní divadelní přehlídky amatérských souborů s názvem Bernartické divadelní jaro v roce 1965. Divadelní přehlídka se od této doby pořádala každoročně až do roku 1974, kdy započala přestavba kulturního domu. V roce 1977 byla rekonstrukce hotova a divadelníci opět zahajují svou činnost. V roce 1980, po smrti Karla Klose, vstupuje na pole režisérské Ivan Prašivka, který se ochotnické činnosti ujal velmi zodpovědně. Opět se organizuje divadelní festival a ochotnické divadlo se začíná pravidelně objevovat i ve škole pod vedením Jitky Staňkové. Od roku 2001 do roku 2010 vedla dětské divadlo Jarmila Prašivková.
V roce 2009 se Ivan Prašivka rozhodl ukončit svou aktivní činnost režiséra a vedoucího souboru Lidová scéna. Jeho nástupcem se stal Zdeněk Klos, který své divadelní a režijní zkušenosti získal nejenom jako dřívější člen Lidové scény, ale také za dob svých studií v Brně, jako člen Divadelního studia Josefa Skřivana a později jako zakladatel souboru MED (Malé experimentální divadlo) v Novém Jičíně. Jeho prvním krokem bylo založení nového občanského sdružení BODLÁK , které se hlásí k tradicím ochotnického divadla v obci, na něž svou činností také plně navázalo. Skončila tedy jedna úspěšná éra a začala éra nová. V roce 2017 se obnovila činnost dětského divadla, kterému jsme dali název BODLÁČEK. Bodlák a Bodláček jsou ve své divadelní činnosti aktivní doposud.