Fotky z divadelních představení

program

aktuality

14.05.2019

Premiéra dramatu ODYSSEA dopadla skvěle a my už plánujeme podzimní sezónu!

kontakt

BODLÁK

Bernacké Ochotnické Divadlo
Bernartice nad Odrou 200,
741 01, Nový Jičín

Další činnost Bodláku


Pochovávání basy

Dříve se na konci masopustu konala zábava, kde se pochovávala basa. To znamenalo, že končí zábava a přichází období půstu. Pochovávání basy začínalo smutečním průvodem, za nímž chodívaly plačky a naříkaly. Nakonec byla basa slavnostně pohřbena. Tato zábava bývala vždy v úterý a ve středu (popeleční) už byl půst. Před zábavou chodíval také průvod maškar po dědině, kdy obvykle byli převlečeni muži za ženy a opačně. Také vodívali medvěda. Další tradicí je pečení koblížků na konci masopustu, ty lidé pečou dodnes.

Tradici těchto končinových zábav obnovili opět divadelníci pod vedením pana Prašivky. Po revoluci v roce 1989 však tato tradice zanikla. Naším cílem je tuto tradici znovu obnovit a zachovat taky bernacké zvyky dalším generacím.

1982 - Pochování basy

Fotogalerie


Pořádání divadelních přehlídek

Naše obec Bernartice nad Odrou byla velmi známá okresní divadelní přehlídkou amatérských souborů, která se začala pořádat v roce 1965 pod názvem Bernartické divadelní jaro u příležitosti 20. výročí osvobození vlasti. První přehlídky se zúčastnilo 7 amatérských souborů. Divadelní přehlídka se stala v obci tradicí a vyústila v divadelní soutěž amaterských souborů z okresů Opava a Nový Jičín. Přehlídka se pořádala každoročně až do roku 1974, kdy započala přestavba kulturního domu. V roce 1980 se po tragické smrti režiséra Karla Klose ujímá vedení Ivan Prašivka. Pod jeho vedením se znovu začíná organizovat divadelní přehlídka až do roku...(musím zjistit:)

Dalším z našich cílů je obnovit i tuto tradici. Divadelní přehlídky měly široký ohlas v celém okrese, proto si myslíme, že by byl o tuto akci divácký zájem. Přiblížili bychom tak možnost "zajít si do divadla" všem občanům, kteří mají zájem o divadlo.

Fotogalerie - Divadelní přehlídka 1985

Fotogalerie - Divadelní přehlídka 1984

Fotogalerie - Divadelní přehlídka 1983

Fotogalerie - Divadelní přehlídka 1982

Fotogalerie - Divadelní přehlídka 1981

Fotogalerie - Divadelní přehlídka 1980


Herci mimo jeviště

2014 - Valná hromada

Každý rok se schází všichni členové na Valné hromadě, kde projednávají veci uplynulé a plánují věci nadcházející.

Fofogalerie

2013 - Zájezd na jižní Moravu

Sezónu v roce 2013 jsme ukončili závěrečným výletem za vínkem na Jižní Moravu. Nálada byla skěvlá i přes přecpaný autobus a 40° vevnitř:) Večer jsme popili a pozpívali a na druhý den jsme si udělali výlet do Lednicko-Valtického areálu. Myslím, že tento zkušební výlet započal tradici sklípkových výletu na mnoho dalších let. Divadlu zdar!

Fofogalerie

1981 - Opékání selete

Fotogalerie